Kullanıcı Adı: Şifre:
VergiSigorta.com
Ana Sayfa / Sigorta / Merkez Bankası Başkanı'ndan 'faiz indirimi' açıklaması
Etiketler:

Merkez Bankası Başkanı'ndan 'faiz indirimi' açıklaması Merkez Bankası Başkanı'ndan 'faiz indirimi' açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı:' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Merkez Bankası faizi indirmeli' sözleriyle ilgili ilk kez konuştu.

2014-04-07, 22:16:31 Okunma: 982 0 yorum


Share |

Başçı, ''Vatandaşlarımız, işadamlarımız ve siyasetçilerin kendileri çok iyi biliyorlar. Merkez Bankası'nın sadece ekonomik verilere baktığını ve kanunun 4'üncü maddesine göre hareket ettiğini zaten biliyorlar, siyasetçilerimiz de bunu biliyorlar. O yüzden bu konuda kendilerinde bir konuşma hürriyeti görüyorlar ve o yüzden vatandaşlarımız da fazla yadırgamıyorlar'' dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Kayseri Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen Para Politikaları Konferansı'nda konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı 'Merkez Bankası faizleri düşürmeli' çağrısının ardından ilk kez kameraların karşısına çıkan Erdem Başçı, para politikasıyla ilgili olarak 'üç boyutlu' tedbirler aldıklarını belirterek, alınan tedbirlerin çok etkili olacağını ve enflasyonun Haziran ve sonrasında düşeceğini bildirdi. Faiz indirimiyle ilgili olarak Başçı, ''Daha önce bu soruyu defalarca sordular. Yurtdışında bunun algılanmasıyla ilgili bir sorunumuz oldu, Aralık ve Ocak aylarında. Yoksa yurtiçinde vatandaşlarımız, işadamlarımız, siyasetçilerin kendileri gayet iyi biliyorlar. Merkez Bankası'nın sadece ekonomik verilere baktığını ve kanunun 4'üncü maddesine göre hareket ettiğini zaten biliyorlar, siyasetçilerimiz de bunu biliyorlar. O yüzden bu konuda kendilerinde bir konuşma hürriyeti görüyorlar ve o yüzden vatandaşlarımız fazla yadırgamıyorlar. Tamam böyle dile getirilebilir ama Merkez Bankası gereğini yapar şeklinde bir algı sergiliyorlar. Genelde bu algı sergileniyor. Genelde algı bu yönde. Fakat bunun yurtdışında iyi anlatılması gerekir. Çünkü yurtdışında siyasiler, Merkez Bankalarının politikaları konusunda çok konuşmamayı tercih ediyorlar'' diye konuştu.

Davos'ta yapılan son toplantıya katılmadığını ifade eden Başçı, toplantıya katılan yardımcısının Alman Maliye Bakanı'na Merkez Bankası’yla ilgili bir soru yönelttiğinde o sorunun muhatabının Merkez Bankası Başkanı olduğu cevabını aldığını hatırlatarak, ''Orada öyle bir kültür oluşmuş. Bu iki türlü de olabilir, konuşulabilir de konuşulmayabilir de. Konuşulabilir ama herkes bilir ki Merkez Bankası teknik açıdan gereğini yapar, istikrarın devamı yönünde karar verir. Ancak bunun yurtdışında da iyi anlatılması gerekir. Kanunun 4'üncü maddesi Merkez Bankası olarak bizi bağlar ve ona göre hareket etmemiz gerekir'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


7 + 8 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)