Kullanıcı Adı: Şifre:
VergiSigorta.com
Ana Sayfa / Vergi / Bireysel emeklilik sistemindeki kesintiye yargı freni
Etiketler:

Bireysel emeklilik sistemindeki kesintiye yargı freni Bireysel emeklilik sistemindeki kesintiye yargı freni

Bireysel emeklilikte, 10 yıldan önce ayrılanlardan yapılan kesinti ile ilgili Danıştay, "Ana paradan vergi kesilmeyeceğine" kara vererek, kesilen paraların iadesini istedi.

2011-04-11, 12:00:10 Okunma: 3861 1 yorum


Share |

Karar, sadece Bireysel emeklilik değil benzeri sigorta kapsamındaki kesintileride ilgilendiriyor.

 

Bireysel emeklilik için yapılan başvurularda, 10 yıl dolmadan sistemden ayılanların, yatırdığı ana para ve getirisini çekenlerden kesinti yapılıyordu. Danışta 4. Dairesi, bu konuyla ilgili son kararı verdi. Kararda ; "Sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamından değil, bu ödemenin anapara dışında kalan kısmı üzerinden vergi kesilmesi gerektiğine" oy birliğiyle karar verildi. (Bkz.. _ Nisan 2011 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Danıştay 4. Dairesi'nin 24.1.2011 Tarih ve E. 2009 /8882, K.2011/269 sayılı kararı.)

 

"SON NOKTA"

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot bugünki köşesinde bu konuya değinerek önerilerde bulundu. Kızılot, kararın neden "Son nokta" olduğunu "bireysel emeklilik ve hayat sigortalarıyla ilgili davalar İstanbul'da açılabiliyor. İstanbul Vergi Mahkemesi kakarını da Danıştay 4. Dairesi'nce incelendiği için Danıştaş'ın kararı bu konuda "Son nokta oldu" şeklinde açıklıyor.

 

ŞİMDİ NE OLACAK

Kızılot, köşesinde mağdurların yapması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

1. Maliye Bakanığı, bir genel tebliğ veya sirküler ile Danıştay kararı doğrultusunda işlem yapılacağını, fazla kesilen vergilerin de başvuru halinde iade edileceğini açıklarsa sorun biter.
2. Kendilerinden haksız yere fazla vergi kesilen onbinlerce vatandaş, şöyle bir yol da izleyebilir

a- İstanbul'daki ilgili vergi dairesine, bizzat veya taahhütlü postayla başvurup "Düzeltme" yolu ile verginin iadesini isterler.

b- Vergi dairesi talebi kabul etmezse veya 60 gün içinde başvuruya yanıt vermezse vatandaş izleyen 60 gü içinde Maliye Bakanlığı'na başvurup "Şikayet yolu ile düzeltme" talebinde bulunur.

c- Bu talebin de reddi halinde veya 60 gün içinde yanıt verilmemesi halinde, İstanbul Vergi Mahkemesi'ne dava açılır.

 

Kızılot Maliye Bakanlığına önerisi ise ; "Maliye'nin, bu davalar nedeniyle , dava açanın harç, avukatlık ücreti vs giderlerini de iadesi söz konusu olacak. Maliye'nin milyonlarca lira ilave giderden kurtulmak ve vatandaşı da yormamak için bir tebliğ ya da sirküler yayımlayarak, bu sorunu çözmesi en anlamlı yol olarak gözüküyor" şeklinde oldu.Kaynak : http://www.internethaber.com/sigorta-magdurlari-bu-karara-cok-sevinecek--340122h.htm#ixzz1JCcVsvve

 

YORUMLAR // 1 Adet yorum yapıldı.
MAHKEMELER MİLLETİN VİCDANIDIR
2011-04-11, 15:15:18, 95.7.49.134
MEHMET ENES diyor ki;

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDEKİ ANAPANIN VERGİLENDİRİLMESİ ÜLKEMİZDE DEVLETİN ADALETSİZLİĞİ OLARAK ALGILANIYORDU,VERİLEN KARAR MİLLETİN VİCDANININ TECELLİSİDİR.BU KARARI VEREN TÜM YARGIÇLARIMA ÜLKEM VE MİLLETİM ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.


 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


3 + 6 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)