Kullanıcı Adı: Şifre:
VergiSigorta.com
Ana Sayfa / İbrahim Elmastaşı / Banka ve kredi kartı için ne ödüyorsunuz biliyormusunuz?
Etiketler:

Banka ve kredi kartı için ne ödüyorsunuz biliyormusunuz? Banka ve kredi kartı için ne ödüyorsunuz biliyormusunuz?

Artık hepimizin cebinde bir banka kartı ve bir kredi kartı var.

2011-05-16, 20:37:12 Okunma: 2171 1 yorum

İbrahim Elmastası Vergi Müfettişi
ibrahim019@mynet.com

Share |

Artık hepimizin cebinde bir banka kartı ve bir kredi kartı var. Çok da işimize yarıyor. Ama bu kartlara her yıl ne kadar para ödüyoruz biliyor musunuz. Çok şubeli ulusal A.N.T.bankasının banka kartı ve kredi kartı için almış olduğu ücretler inanın bir çok kişiyi şaşırtacak.

 

Banka Kartı Kullanıyorsunuz :

Bankada bulunan hesabınız için  her yıl Hesapİşletim Ücreti ödersiniz. Bu ücret 6 ayda bir 38 TL olmak üzere 38*2 = 76 TL dir. (Artı BSMV ve KKDF Kesintileri)

 

Müjde banka kartınızla yurtiçinde  para çekerseniz bu işlem bedava!!! Ancak benim bankamın bankamatiği uzak başka banka ATM sinden  çekeyim derseniz 4 TL  ATM Paylaşım Sistemi Nakit Çekme ücreti  ödersiniz.

 

Yok ben para çekmeyeceğim sadece bakiye soruyorum ama başka banka ATM sinden derseniz 0,50 TL Bakiye Sorma ücreti ödeyeceksiniz.

 

Kredi Kartı Aldınız       :

Bankanın en çok kullanılan kredi kartını aldınız hayırlı olsun. Yıllık üyelik bedeli olarak 44,50TL ödeyeceksiniz. Eşinize, üniversite de okuyan çocuğunuza ek kart almak isterseniz her birine  yarısı kadar ek kart ücreti ödersiniz.

 

Genelde 3 yıl olarak belirlenmiştir ama diyelim ki kartınızın kullanım süresi doldu. 44,50 TL da  Yenileme ücreti ödersiniz.

 

Tamam kullanmaya başladınız. Ne güzel kartla hayat oh ne rahat. Cebinizde hiç para olmadan alışveriş yaptınız ne mutlu. Ama kartınızın son ödeme günü geldi çattı.

 

10 TL den az olmamak üzere Asgari Ödeme Tutarı olarak borcun % 20 sini ödemek zorundasınız.

 

Para lazım oldu. Kimden borç isteyeceksiniz. Kredi kartınızda cebinizde. Para çektiniz. 5 TL den az olmamak üzere çekilen tutarın % 3’ ü + 3 TL   Nakit Çekme Ücreti ödeyeceksiniz. Nakit çekilen günden itibaren TCMB Akdi faiz oranı (1 Nisan 2011’den itibaren % 2,12) üzerinden (Artı BSMV ve KKDF) günlük olarak ayrıca faiz ödeyeceğinizi zaten biliyorsunuz.

 

Kredi kartınızın limitini aştınız. % 20 ye kadar aşmışsanız ve bir sonraki hesap döneminde kapatırsanız (Bir takvim yılında ikiden fazla olmamalı) aşan kısma işlem tarihi ile ödeme tarihi arasında TCMB Akdi faiz oranı üzerinden Limit Aşım Faizi   ödeyeceksiniz.

 

Kartınız kayboldu, çalındı vs. Yenisini istediniz yeni kartınız size gönderilir. Kart yenileme ücreti olarak 44,5 TL ödersiniz.

 

Ekstrenizi elinizde görmek istiyorsunuz. Kabul ama 2 TL Basılı Hesap Özeti Ücreti ödemeniz halinde mümkün.

 

Bazı faturalarınızı kredi kartından ödemek istiyorsunuz. Kabul ancak fatura bedelinin % 2 si (En az 5 TL) fatura ödeme komisyonu olarak ödeyeceksiniz.

 

Bir mal aldınız tutarı da yüksek. Kredi kartıyla ödediniz. Acaba diyorsunuz bunu iki veya daha fazla taksitle ödeyebilir miyim. Mümkün ancak aylık taksidin %3 ü (En az 10 TL) kadar Taksitlendirme komisyonu öderseniz.

 

Kredi kartı ödemeniz fazla geldi. Acaba bir dönem atlatabilir miyim diyorsunuz. Tabii ki banka kabul ederse 1 ay sonra ödeyebilirsiniz. Ama 5 TL den az olmamak üzere borcun % 2,5 i Ekstre Atlatma Ücretine mal olur.

 

Banka kredi kartımdan  kira, aidat, okul taksidi  gibi düzenli ödemelerimi yapsın istiyorsunuz. Ödenecek tutarın % 3,5i kadar Düzenli Ödeme komisyonu ödeyeceksiniz.

 

Banka uzak. Acaba diyorsunuz anlaşmalı büyük bir mağazadan kart borcumu ödeyebilir miyim. 1,35 TL Ödeme Noktası İşlem Ücreti  öderseniz olabilir.

 

Kredi kartınızın en ilginç özelliğini en sona sakladık. Bankadan kredi kartı aldınız ama korkuyorsunuz kullanmıyorsunuz. 3 ay boyunca hiç kullanmadınız. Madem öyle 8 TL işlemsizlik ücreti ödeyeceksiniz. Bu tutar ekstrenize yansıdı. Siz yine kullanmıyorsunuz. O zaman kullanana kadar her ay 3 TL Aylık İşlemsizlik ücreti ödeyeceksiniz. Madem alacak cesaretiniz var,  kullanacak cesaretiniz de olsun.

 

Ha bu arada Banka kartı ile ilgili ücretler her 6 ayda bir % 20, Kredi kartıyla ilgili ücretler her yıl bankaca % 25 arttırılabilir. Ancak öderken haberdar olabilirsiniz. Bu artırımı banka limitler dahilinde istediği oranda belirleyebiliyor. Banka ile maaş anlaşması yada başka bir özel anlaşma yapmamışsanız kuzu kuzu bu paraları ödeyeceksiniz.

 

Bankanın sözleşmede bulunan ücretlerini, yapılacak  tebligat ve posta masraflarını,  herhangi bir bildirime gerek olmaksızın resen hesaplarınızdan tahsile yetkili olduğunu bankacılık sözleşmesi imzalarken zaten kabul etmiştiniz.

 

Sizin için yapabileceğimiz başka bir hizmet var mı ?

YORUMLAR // 1 Adet yorum yapıldı.
kk
2011-07-14, 01:03:44, 78.161.80.90
mehmet diyor ki;

kredi kartıborcum 6000tl ödeyemiyorum.herhangi bir işyerinde her ay 6000tl çekiyorum ve her ay birbirini takip ediyor.bana veya üye işyerine sorun olur mu (üye iş yeri fatura kesiyor


 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


1 + 1 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)